STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Άρης - Κολοσσός 66-75

Δύο στα δύο για τον Κολοσσό ο οποίος πέρασε από το άδειο Αλεξάνδρειο για πρώτη φορά στην ιστορία του, νικώντας με 75-66 τον κακό και πάλι Άρη

Ο Κολοσσός πέρασε από το Αλεξάνδρειο για πρώτη φορά στην ιστορία του, εκμεταλλευόμενος την απουσία του κόσμου και έτσι πέτυχε την δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα, καθώς είχε επικρατήσει στην πρεμιέρα και του Πανιωνίου.

Το 75-66 με το οποίο επικράτησε ο Κολοσσός κατέδειξε το επιθετικό πρόβλημα που αντιμετώπισε ο Άρης ο οποίος ήταν απελπιστικά άστοχος στις βολές έχοντας 14/24 και μόλις 58%, ποσοστό εξαιρετικά μικρό για εντός έδρας παιχνίδι.

Ο Ταπούτος ο οποίος ολοκλήρωσε το α' ημίχρονο με 15 πόντους σίγησε στην επανάληψη, την ίδια στιγμή που ο Κολοσσός βρήκε λύσεις από τον Χαρίση και Χάτεν παίρνοντας μια τεράστια σε σημασία νίκη.

Κατά τα άλλα, οι Θεσσαλονικείς έχασαν και τα ριμπάουντ (32-38), έκαναν δύο περισσότερα λάθη (18-16) κι έδειξαν για μία ακόμα φορά πως έχουν αρκετές αδυναμίες.

Ο αγώνας:

Στο ξεκίνημα του αγώνα, ο Κολοσσός ήταν εκείνος που πήρε το προβάδισμα και προηγήθηκε με 4-8 στο 4'. Πάντως, ο Ταπούτος με δύο τρίποντα έδωσε το προβάδισμα στον Άρη στο 7ο λεπτό του αγώνα και έφερε την ομάδα του στο +5 (15-10). Οι "θαλασσί" αντέδρασαν, μείωσαν στον πόντο (17-16), ξαναπήραν και το προβάδισμα αλλά τελικά ο Τζέιμς έγραψε το 23-19 του δεκαλέπτου.

Η συνέχεια ήταν ακόμα καλύτερη για τον Άρη ο οποίος ξέφυγε στο σκορ με 8 πόντους διαφορά (29-21 στο 12'), έχοντας σε καλή μέρα τον Ταπούτο. Πάντως, οι βεβιασμένες ενέργειες των παικτών του Αλεξανδρή οδήγησαν σε λάθη και έτσι ο Κολοσσός βρήκε την ευκαιρία να μειώσει. Το 31-26 μετατράπηκε σε 31-32 με τους Ροδίτες να τρέχουν ένα σερί 6-0.

Το επιμέρους δε για την ομάδα του Φραγκιά είχε αγγίξει το 11-2 και έτσι ο Αλεξανδρής κάλεσε τάιμ άουτ για να αφυπνίσει τους παίκτες του. Μάταια, όμως καθώς ο Κολοσσός είχε βρει ρυθμό και όχι μόνο κάλυψε τη διαφορά με την οποία έχανε αλλά ξέφυγε με τη σειρά του με 8 πόντους διαφορά (34-42). Ο Ταπούτος μείωσε και πάλι για τον Άρη φτάνοντας τους 15 πόντους και έτσι οι γηπεδούχοι έφυγαν στο -5 για τα αποδυτήρια (39-44).

Σε ρόλο πρωταγωνιστή ο Κολοσσός

Ο Κολοσσός διατήρησε τον έλεγχο της αναμέτρησης και στο β' ημίχρονο και έτσι βρέθηκε στο +8 (42-50) στο 23ο λεπτό του αγώνα. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 8-0 και ισοφάριση του σκορ σε 50-50, όμως αυτό δεν φάνηκε να επηρεάζει την ομάδα του Φραγκιά η οποία παρέμεινε ψύχραιμη.

Οι "θαλασσί" με όπλο και πάλι την άμυνά τους όχι μόνο έμειναν μέσα στο ματς, αλλά στο 29' βρέθηκαν κιόλας στο +5 (53-58) μετά από εύστοχο καλάθι του Πάνος. Για τον Άρη ο Κερούς έγραψε το 56-59 του 30ου λεπτού, όμως ο Άρης είχε σοβαρό πρόβλημα ευστοχίας, καθώς οι παίκτες του έχαναν και πολλές βολές.

Με ένα σερί 5-0 μπήκε στο δ' δεκάλεπτο ο Κολοσσός και ο Άρης κατάλαβε πως είχε να κάνει με μία πολύ σκληρή ομάδα που δεν τα παρατάει με τίποτα. Με τρίποντο του Χάτεν γράφτηκε το 56-64 και παρ' ότι ο Άρης προσπάθησε να μειώσει παροδικά (59-64) δεν έπαιξε την ανάλογη άμυνα για να κρατήσει τους παίκτες του Κολοσσού άποντους.

Ο Χάτεν έτρεξε στον αιφνιδιασμό και ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά στους 9 πόντους (59-68) στο 35' κάτι που επαναλήφθηκε στο 38' με τον Χαρίση να ευστοχεί σε 1/2 βολές και να γράφει το 63-72. Ο Βαγγέλης Αλεξανδρής είδε τους παίκτες του σε εκείνο το σημείο να χάνουν διαδοχικά σουτ και να μην μπορούν να αντιδράσουν, χάνοντας μέσα στην έδρα τους.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 39-44, 56-59, 66-75

Άρης (Αλεξανδρής): Μαυραειδής 1, Κερούς 12(1), Ταπούτος 18(3), Τζέιμς 13(1), Τσαϊρέλης 6, Όλιβερ 9(2), Κρούσιτς 2, Μούλντροου, Βεργίνης 5(1).

Κολοσσός (Φραγκιάς): Λιακόπουλος 4, Χάτεν 12(1), Καλαϊτζής, Πάνος 9, Γεωργαλής 6(1), Ασημακόπουλος 3, Μπόικιν 7(1), Χαρίσης 15, Τσάμης 17(2), Χόπσον 2.