STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Απίστευτος Κόροιβος, διέλυσε την Κύμη!

Ο Κόροιβος συνέτριψε την Κύμη Seajets 94-64 και κάλυψε τη διαφορά των 23 πόντων με την οποία ηττήθηκε στον πρώτο γύρο!

Ο Κόροιβος έψαχνε απλά τη νίκη στην Αμαλιάδα. Εν τέλει σημείωσε τη μεγαλύτερη νίκη του στη Stoiximan.gr Basket League, καθώς συνέτριψε με χαρακτηριστική άνεση την Κύμη 94-64 και υπερκάλυψε μάλιστα και τη διαφορά των 23 πόντων με την οποία είχε ηττηθεί στον πρώτο γύρο στη Χαλκίδα (70-93)!

Η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου βρέθηκε σε απίστευτη μέρα. Σούταρε συνολικά με ποσοστό 56%, μάζεψε 14 ριμπάουντ παραπάνω από την Κύμη, πέτυχε 27 πόντους στον αιφνιδιασμό και προηγήθηκε ακόμα και με 36 πόντους διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο! Ο Κόροιβος ήταν τόσο καλός στο συγκεκριμένο παιχνίδι, που το κέρδισε με μεγαλύτερη διαφορά (+30) απ' ότι είχε κερδίσει ΜΑΖΙ τους προηγούμενους τέσσερις αγώνες του στο πρωτάθλημα (+19)!

Ο MVP

Και οι πέντε ξένοι του Κοροίβου ήταν καταπληκτικοί. Αν πρέπει πάντως να ξεχωρίσουμε έναν εκ των Μιλουτίνοβιτς, Σταρκς, Πόλαρντ, Γκότσερ και Χολ, αυτός είναι ο τελευταίος. Ο Αμερικανός σέντερ του Κοροίβου πέτυχε 16 από τους 25 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο και ήταν αυτός που έδωσε το σύνθημα στους συμπαίκτες του από το ξεκίνημα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι πέντε ξένοι του Κοροίβου σημείωσαν τους 92 από τους 94 πόντους της ομάδας και επιχείρησαν τα 63 από τα 64 σουτ! Το δεύτερο στατιστικό που ξεχώρισε από το συγκεκριμένο παιχνίδι ήταν αρνητικό: ο λόγος φυσικά για τις 3/15 ελεύθερες βολές που είχε ο Σταύρος Τουντζιαράκης!

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στο ιδανικό ξεκίνημα του Κοροίβου, ο οποίος δημιούργησε διαφορά 10 πόντων από το πρώτο δεκάλεπτο και δεν κοίταξε ποτέ πίσω του. Η ομάδα της Αμαλιάδας χρειάστηκε λιγότερο από 27 λεπτά για να φτάσει τους 64 πόντους, όσους δηλαδή πέτυχε η Κύμη σε όλο το ματς!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε το παιχνίδι ο Κόροιβος και δεν χρειάστηκε παραπάνω από 5-6 λεπτά για να το κάνει. Η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου μπήκε φουριόζα στο γήπεδο, έκλεισε την πρώτη περίοδο με διαφορά 13 πόντων (24-11) και όσο περνούσε η ώρα, συνέχισε να τη μεγαλώνει. Ο Κόροιβος ξέφυγε με 34-13 στο 13', ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα 25 πόντων (52-27) και όσοι περίμεναν αντίδραση από την Κύμη στο δεύτερο ημίχρονο, διαψεύστηκαν πανηγυρικά.

Η ομάδα του Βασίλη Μπρατσιάκου όχι μόνο δεν “μπήκε” ποτέ στο παιχνίδι, αλλά δεν ήταν καν ανταγωνιστική στην Αμαλιάδα. Στον αντίποδα, οι γηπεδούχοι πετούσαν φωτιές στο παρκέ. Ο Κόροιβος ανέβασε τη διαφορά στο +30 στο τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου (με τον Μιχάλογλου να σημειώνει μάλιστα το πρώτο καλάθι μεταξύ των Ελλήνων παικτών του Κοροίβου!) και την εκτόξευσε μέχρι το +36 στο 34' (86-50), υπερκαλύπτοντας μάλιστα εύκολα και τη διαφορά των 23 πόντων με την οποία ηττήθηκε στον πρώτο γύρο (70-93)!

Τα δεκάλεπτα: 24-11, 52-27, 75-44, 94-64

Κόροιβος (Καλαμπάκος): Μιλουτίνοβιτς 19 (10ρ.), Σταρκς 18, Πόλαρντ 15, Χολ 25 (9/15σ., 11ρ.), Γκότσερ 15 (11ρ., 6ασ.), Σαχπατζίδης, Χατζηνικόλας, Σπυριδωνίδης, Μιχάλογλου 2.

Κύμη Seajets (Μπρατσιάκος): Τουντζιαράκης 17 (3/15β.), Σχίζας, Αντεγκμπόγιε 14, Τσούπκοβιτς 2 (1/7σ.), Ελ-Αμίν 10, Σιγκούνας 4, Κατράνας 3, Κωνσταντακόπουλος, Σταμάτης 6, Πάλμπλαντ 2, Ορτον 6.