STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Το "γύρισε" η ΑΕΚ, κέρδισε με 95-90 το Ρέθυμνο

BASKET LEAGUE / ΡΕΘΥΜΝΟ - ΑΕΚ / / (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΑΠΑΝΗΣ / EUROKINISSI)
BASKET LEAGUE / ΡΕΘΥΜΝΟ - ΑΕΚ / / (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΑΠΑΝΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI

Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Χάρις και Μαυροειδή η ΑΕΚ ξέσπασε στην τέταρτη περίοδο και κέρδισε με 95-90 το Ρέθυμνο εκτός έδρας. Πρώτη νίκη της ΑΕΚ στην Κρήτη επί του Ρεθύμνου σε αγώνα κανονικής περιόδου!

Για τρία δεκάλεπτα έμοιαζε δεδομένο ότι θα επαναληφθεί η παράδοση που υπήρχε στους αγώνες Ρέθυμνο-ΑΕΚ στην Κρήτη σε αγώνες κανονικής περιόδου, που θέλει τους γηπεδούχους να κερδίζουν... πάντα. Στην τέταρτη περίοδο ωστόσο οι Δημήτρης Μαυροειδής και Μάνι Χάρις φρόντισαν να αλλάξουν τα δεδομένα και με προσωπικές ενέργειες έδωσαν τη νίκη στην ομάδα τους με 95-90.

Η ΑΕΚ τα βρήκε σκούρα κόντρα στο συγκρότημα του Νίκου Βετούλα. Χάρη όμως στον οίστρο των Μαυροειδή/Χάρις, την ωριμότητα του Γκριν και κάποιες... ενέσεις σκοραρίσματος του Πάντερ, κατάφερε να πάρει μία σημαντική νίκη, ανεβάζοντας το ρεκόρ της στο 10-6.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, μέχρι το Ρέθυμνο να καταφέρει χάρη σε ένα σερί 11-0 να ξεφύγει με 20-12. Λίγο αργότερα μάλιστα η διαφορά έφτασε τους 9 πόντους (26-17), με τους Κρητικούς να κλείνουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 29-22.

Στην δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ με ένα γρήγορο σερί έκανε το σκορ 29-30. Πολύ γρήγορα όμως το Ρέθυμνο πέρασε εκ νέου μπροστά με 40-34, έχοντας τον έλεγχο του ματς, με το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να είναι τελικά 46-43 για τους γηπεδούχους.

Η τρίτη περίοδος ανήκε στον... Στεφάν Μούντι! Ο Αμερικανός γκαρντ πήρε την κατάσταση στα χέρια του σε εκείνο το διάστημα, σημειώνοντας 15 πόντους. Με αυτόν οδηγό, το Ρέθυμνο ξέφυγε με 64-56 και 67-59. Η ΑΕκ ωστόσο αντέδρασε και χάρη σε συνεχόμενα καλάθια του Μαυροειδή μείωσε σε 69-65 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Η τέταρτη περίοδος ήταν μία.. διαφορετική υπόθεση. Οι Μαυροειδής και Χάρις βγήκαν μπροστά για την "Ένωση" και με προσωπικές ενέργειες έφεραν τούμπα το ματς. Αρχικά ισοφάριαν σε 69-69 και ακολούθως οδήγησαν την ΑΕΚ σε ένα σερί 8-0 για το 74-81. Λίγο αργότερα το σκορ έγινε 76-88, με την τελική αντεπίθεση του Ρεθύμνου να μένει στη μέση, εν πολλοίς και χάρη σε ένα τρίποντο του Τζέιμς, που έκανε το σκορ 87-94 με λίγα δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος του αγώνα.

O MVP

Το σχετικό... βραβείο, κόβεται στη μέση αυτή τη φορά ανάμεσα στους Δημήτρη Μαυροειδή και Μάνι Χάρις, χάρη στα... όργια που έκαναν στην τέταρτη περίοδο, οδηγώντας την ομάδα τους στη νίκη. Ο πρώτος κυριάρχησε κάτω από τα καλάθια, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 18 πόντους με 7/7 δίποντα, 4/5 βολές, 10 ριμπάουντ και 34 μονάδες στο Ranking, με τον δεύτερο να ακολουθεί σε απόδοση με 23 πόντους και 3 ασίστ.

TO ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Μάικλ Γκριν έκανε δουλειά που φάνηκε όταν... τελείωσε το ματς. Στο ίσως πιο ώριμο παιχνίδι του από τότε που ήρθε στην ΑΕΚ, ο Αμερικανός γκαρντ ολοκλήρωσε τον αγώνα με 10 πόντους και 13 ασίστ, κάνοντας ένα μεγαλοπρεπές double-double.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Αρχικά στο ξέσπασμα των Μαυροειδή στην τέταρτη περίοδο που έδωσαν "αέρα" 10 πόντων στην ΑΕΚ. Την... υπογραφή του πάντως στο τέλος την έβαλε και ο Ντιλρόι Τζέιμς, όταν με μακρινό δίποντο έκανε το σκορ 87-93 με 23 δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος του αγώνα, "κλειδώνοντας" τη νίκη για την "Ένωση".

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Το "Κ.Γ Μελίνα Μερκούρη" ήταν σχεδόν γεμάτο, με οπαδούς και των δύο ομάδων

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σώμος, Μαγκλογιάννης, Παντελίδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-22, 46-43, 69-65, 90-95

ΡΕΘΥΜΝΟ(Βετούλας): Γκούντγουιν 19 (13 ριμπάουντ), Μούντι 25 (4), Λι 7, Γιαννόπουλος 15 (4), Αρμστεντ 8, Ντάνιελς 2, Κώττας, Χριστοδούλου 5 (1), Στεφανίδης 1, Μόρισον 8 (2)

ΑΕΚ(Σάκοτα): Τζέιμς 7, Γκριν 10 (1 τρίποντο, 13 ασίστ), Χάρις 23 (2), Άτιτς, Χάντερ 13, Ξανθόπουλος, Σάκοτα 8, Βασιλόπουλος 3, Μαυροειδής 18 (10 ριμπάουντ), Καββαδάς 3, Πάντερ 10 (1)

Ομαδικά στατιστικά - Ρέθυμνο: 23/44 δίποντα, 11/31 τρίποντα, 11/15 βολές, 37 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 4 κλεψίματα, 5 κοψίματα, 7 λάθη

Ομαδικά στατιστικά - ΑΕΚ: 28/49 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 27/34 βολές, 35 ριμπάουντ, 25 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 6 λάθη

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Το Ρέθυμνο αντιμετωπίζει εκτός έδρας το Λαύριο στις 3 Μαρτίου για την 17η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League. Η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει αρχικά τον Ολυμπιακό στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος στις 17 Φεβρουαρίου και ακολούθως θα υποδεχθεί τον Κολοσσό στις 3 Μαρτίου για την 17η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League.