STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ανώτερη η ΑΕΚ, κέρδισε με 73-64 τον Άρη

BASKET LEAGUE / ΑΕΚ - ΑΡΗΣ / / (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)
BASKET LEAGUE / ΑΕΚ - ΑΡΗΣ / / (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI

Με μπροστάρηδες τους Έλληνες παίκτες η ΑΕΚ επιβλήθηκε με 73-64 του Άρη και βελτίωσε το ρεκόρ της στο 9-6 στην Stoiximan.gr Basket League.

Ζορίστηκε περισσότερο από ότι έπρεπε, έκανε πολλά πράγματα λάθος, αλλά στο τέλος πήρε τη νίκη με 73-64.

Μία νίκη που ξεκάθαρα οφείλει στους Έλληνες παίκτες της. Οι Καββαδάς, Λαρεντζάκης, Μαυροειδής, Βασιλόπουλος και Ξανθόπουλος έκαναν για ακόμα μία φορά αυτά που έπρεπε και παίρνοντας βοήθειες από τους Γκριν και Μπάρλοου φρόντισαν ώστε η ΑΕΚ να πάρει τη νίκη.

Ο Αρης μπήκε καλύτερα στο παρκέ ξεφεύγοντας με 3-9 και 5-12, κλείνοντας τελικά την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 13-18. Στην δεύτερη περίοδο ξέφυγε μάλιστα κάποια στιγμή με 15-22, έχοντας το πάνω χέρι. Κάπου εκεί όμως η ΑΕΚ ξεκίνησε την αντεπίθεσή της.

Με τους Λαρεντζάκη και Μαυροειδή να δίνουν λύσεις στην επίθεση η “Ένωση” έτρεξε ένα σερί 7-0 ισοφαρίζοντας σε 22-22. Ακολούθως, αυτός που ανέλαβε δράση ήταν ο Κέλσι Μπάρλοου, ο οποίος με συνεχόμενα καλάθια βοήθησε τους γηπεδούχους να περάσουν μπροστά στο σκορ με 33-26 χάρη σε ένα σερί 8-0 και τελικά να κλείσουν την πρώτη περίοδο όντες μπροστά στο σκορ 39-29.

Η ΑΕΚ μπήκε στην τρίτη περίοδο δίνοντας την εντύπωση ότι θα “καθαρισει” το παιχνίδι, ξεφεύγοντας με 43-29 και 46-35. Ο Άρης όμως αντέδρασε και με μπροστάρη τον Τσαϊρέλη κατάφερε χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 12-2 να μειώσει σε 48-47, με το σκορ της τρίτης περιόδου να είναι τελικά 53-49 για τους γηπεδούχους.

Στην τρίτη περίοδο ο Άρης συνέχισε χάρη στον Τσαϊρέλη να μένει κοντά στο σκορ. Στο τελευταίο δίλεπτο ωστόσο ένα σερί 6-0 της ΑΕΚ την βοήθησε να ξεφύγει με 73-61 και να “καθαρίσει” ουσιαστικά το παιχνίδι, φτάνοντας σε μία δίκαιη νίκη.

O MVP

Ο Βασίλης Καββαδάς κέρδισε στο... νημα τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη και τον Δημήτρη Μαυροειδή, κυρίως επειδή σημείωσε τους περισσότερους πόντους του στην τέταρτη περίοδο. Ο διεθνής σέντερ τελείωσε τον αγώνα με 12 πόντους με 5/6 δίποντα, 2/4 βολές και 4 ριμπάουντ, μην έχοντας αντίπαλο κάτω από το καλάθι.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι δύο ομάδες είχαν παρέα 5/38 τρίποντα! Η ΑΕΚ είχε 3/22 και ο Άρης 2/16, σε μια απόδειξη ότι το παιχνιδι δεν έβριθε ακριβώς ποιότητας.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στο ξέσπασμα της ΑΕΚ στο τέλος. Με τον Άρη να έχει φανεί απειλητικός, η ΑΕΚ πέρασε την μπάλα στον Καββαδά και έφτασε στη νίκη

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Περίπου 2.000 φίλαθοι βρέθηκαν στο γήπεδο

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παναγιώτου, Κατραχούρας, Κωνσταντινόπουλος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-18, 39-29, 53-49, 73-64

ΑΕΚ(Σάκοτα): Τζέιμς, Γκριν 8, Χάρις, Ξανθόπουλος, Βασιλόπουλος 7 (1), Άτιτς 4, Λαρεντζάκης 11 (2), Μπάρλοου 11, Μωραϊτης, Μαυροειδής 10, Καββαδάς 12, Χάντερ 7

ΑΡΗΣ(Γιαννάκης): Μάρας 11, Μποχωρίδης 7 (1), Φλιώνης 7, Τσαϊρέλης 18, Πουλιανίτης 5 (1), Μούρτος 6, Αθηναίου 7, Ντουβιέ 2, Μπελ 2

Ομαδικά στατιστικά – ΑΕΚ: 23/40 δίποντα, 3/22 τρίποντα, 18/24 βολές, 36 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 14 λάθη, 6 κλεψίματα, 5 κοψίματα

Ομαδικά στατιστικά – Άρης: 23/47 δίποντα, 2/16 τρίποντα, 12/17 βολές, 31 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 11 λάθη, 8 κλεψίματα, 1 κόψιμο

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η ΑΕΚ υποδέχεται την Μπαϊρόιτ στις 6 Φεβρουαρίου για την τελευταία αγωνιστική του Basketball Champions League και ακολούθως αντιμετωπίζει εκτός έδρας το Ρέθυμνο στις 13 Φεβρουαρίου για την 16η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League. Ο Άρης υποδέχεται τη Οστάνδη στις 7 Φεβρουαρίου για την 14η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League, ενώ στις 14 Φεβρουαρίου θα υποδεχθεί το Λαύριο για την 16η αγωνιστική της Stoximan.gr Basket League.