STOIXIMAN BASKET LEAGUE

"Ανάσα" για τα Τρίκαλα, 71-59 τον Κόροιβο

EUROKINISSI

Τα Τρίκαλα ύστερα από 8 συνεχόμενες ήττες νίκησαν εύκολα με 71-59 τον Κόροιβο για την 13 αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League και κοιτούν το μέλλον με μεγαλύτερη αισιοδοξία.

Τα Τρίκαλα επέστρεψαν στις επιτυχίες ύστερα από 8 συνεχόμενες ήττες, καθώς επιβλήθηκαν με 71-59 του Κοροίβου (4-9) και ολοκλήρωσαν τον α' γύρο της Stoximan.gr Basket League στο 3-10, αφού πήραν την πρώτη τους νίκη υπό τις οδηγίες του Φώτη Τανιανού. Ο Μάρκο Τέγιτς ήταν ο κορυφαίος των Τρικάλων, τα οποία στο πρώτο ημίχρονο έκαναν ό,τι ήθελαν τον Κόροιβο που ηττήθκε για 6η φορά σε ισάριθμες αναμετρήσεις μακριά από το σπίτι του.

Τα Τρίκαλα μετά τα αναγνωριστικά πρώτα λεπτά (6-8, 4') πάτησαν το γκάζι και δεν κοίταξαν στιγμή πίσω. Η άμυνα των γηπεδούχων έγινε απροσπέλαστη για τον Κόροιβο, ο Λούντζης και ο Τέγιτς ανέλαβαν δράση στην επίθεση και τα Τρίκαλα με σερί 14-0 προηγήθηκαν με 20-8 στο 10'. Το σερί των Τρικάλων έφτασε ως το 21-0 (27-8, 13') και η ομάδα του Φώτη Τακιανού συνέχισε να κυριαρχεί. Οι Φιλντς και Τζόουνς πήραν την σκυτάλη στην επίθεση, η άμυνα των Τρικάλων συνέχισε να είναι (υπερ)αποτελεσματική και ο Τάταρης στο φινάλε του α' ημιχρόνου έγραψε το 41-20 με buzzer beater τρίποντο.

O Κόροιβος στην τρίτη περίοδο βρήκε κάποιες λύσεις, καθώς βελτιώνοντας τα ποσοστά του μπροστά, αλλά και πίσω από την γραμμή των 6.75 μέτρων κατάφερε να βρει τον δρόμο προς το καλάθι των Τρικάλων. Ο φιλοξενούμενοι μάλιστα με buzzer beater τρίποντο του Πόσλεϊ, του οποίου η απόδοση ανέβηκε στην τρίτη περίοδο, μείωσαν σε 56-43 στο 30'. Η ομάδα της Θεσσαλίας στην έναρξη της τέταρτης περιόδου... πάτησε και πάλι το γκάζι, καθώς έτρεξε σερί 7-0 και ξέφυγε με 63-43 (33'), με τους φιλοξενούμενους να απαντούν μειώνοντας σε 63-51 στο 35'. Οι γηπεδούχοι, όμως, κράτησαν σε διψήψια απόσταση τους αντιπάλους τους ως το φινάλε κι εντέλει πήραν τη νίκη με 71-59.

Ο MVP

Ο Μάρκο Τέγιτς (17 πόντους, 7 ριμπάουντ) ήταν ο κορυφαίος των Τρικάλων, καθώς έδωσε πολλές μάχες, εκ των οποίων κέρδισε τις περισσότερες. Ο Τέγιτς αποτέλεσε την πιο σταθερή επιλογή των γηπεδούχων σε όλη την διάρκεια του αγώνα, ενώ από πολύ καλή εμφάνιση από την πλευρά των νικητών πραγματοποίησαν και ο Μιχάλης Λούντζης (10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 λάθη) και ο Χαλίλ Κανάτσεβιτς (4 πόντοι, 12 ριμπάουντ), ο οποίος έκανε πολλή και αθόρυβη δουλειά.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Κόροιβος σημείωσε μόλις 20 πόντους στο α' ημίχρονο, ως το 24΄είχε 0/11 τρίποντα, ενώ τα Τρίκαλα έφτασαν άνετα στη νίκη παρότι είχαν περισσότερα λάθη (19) από ό,τι ασίστ 16

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Τα Τρίκαλα τρέχοντας σερί 21-0 από το 6΄ (6-8) ως το 13΄ (27-8) εδραιώθηκαν σε θέση οδηγού και φρόντισαν να διατηρήσουν σε απόσταση ασφαλείας τους αντιπάλους τους ως το τέλος.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Το κλειστό των Τρικάλων δεν γέμισε, αλλά είχε λίγα άδεια καθίσματα, ενώ το δικό τους χρώμα στις κερκίδες έδωσαν και αθλητές από την ακαδημία του ΠΑΣ Γιάννινα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πηλοΐδης-Ανδρικόπουλος-Μπίκας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-8, 41-20, 58-43, 71-59

ΤΡΙΚΑΛΑ (Τακιανός): Τζόουνς 12 (2), Λούντζης 10, Σλαφτσάκης 5 , Τέγιτς 17 (7 ριμπάουντ, 8/9 δίποντα), Τέιμς 4, Χατζηνικόλας, Καλόγιαννίδης, Τάταρης 3 (1), Φιλντς 7.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Καλαμπάκος): Κάρσον 10 , Κον 6, Σκουλίδας 4 (6 ριμπάουντ), Φλόρβεους, ΝτιΚόζι 6, Πόσλι 15 (3), Μιλεντίγιεβιτς, Σαχπατζίδης 6 (8 ριμπάουντ), Σπυριδωνίδης, Μπεκρής, Χάινς 10 (8 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά Τρικάλων: 23/41 δίποντα, 4/16 τρίποντα, 13/19 βολές, 26-10 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 19 λάθη, 9 κλεψίματα, 5 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά Κοροίβου: 21/44 δίποντα, 3/18 τρίποντα, 8/12 βολές, 24-12 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 17 λάθη, 9 κλεψίματα, 1 τάπα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Τα Τρίκαλα στην πρεμιέρα του β' γύρου της Stoiximan.gr Basket League θα υποδεχθούν την ΑΕΚ (27/1, 16:30), ενώ ο Κόροιβος θα αντιμετωπίσει στο Αλεξάνδρειο τον Άρη (28/1, 17:00).