STOIXIMAN BASKET LEAGUE

ΑΕΚ - Τρίκαλα 96-73

Η ΑΕΚ είχε έναν επιπλέον λόγο, να θέλει να πανηγυρίσει τη νίκη στο ματς με τα Τρίκαλα (96-73), για την 23η αγωνιστική της ΣΚΡΑΤΣ Basket League. Πριν το τζάμπολ, ανέβηκε στην οροφή του ΟΑΚΑ η φανέλα του αείμνηστου αρχηγού της Ένωσης, Γιώργου Αμερικάνου.

Με επί μέρους 25-12 στην τρίτη περίοδο, η ΑΕΚ χάθηκε από το οπτικό πεδίο των Τρικάλων, που ήταν ανταγωνιστικά για 20 λεπτά. Για το πρώτο ημίχρονο δηλαδή, διότι μετά η Ένωση έβγαλε πολύ μεγαλύτερη ενέργεια στην άμυνα, βρήκε ελεύθερα σουτ από την περιφέρεια, τα έβαλε και... το παιχνίδι τελείωσε (75-56, 30'), πριν τελειώσει (96-73). Και όλα αυτά, ενώ προηγήθηκαν δύο εβδομάδες απραξίας -λόγω διακοπής της ΣΚΡΑΤΣ Basket League. Αυτή ήταν η έκτη συναπτή επιτυχία του "Δικεφάλου" (έχει να χάσει από το ματς στο ΣΕΦ, με τον Ολυμπιακό, στις 19/2 του 2015).

Πριν το τζάμπολ, αποσύρθηκε σε έντονη συγκίνηση, η φανέλα του Γιώργου Αμερικάνου, παρουσία της Πηνελόπης (της γυναίκας της ζωής του), της κόρης του, Χριστίνας και των εγγονών του, Πηνελόπης και Κατερίνας.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Μαλίκ Χέρστον ήταν στο παρκέ για 30.29'' και μέτρησε 21 πόντους, 5/8 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 1 ριμπ., 5 ασίστ, 4 κερδισμένα φάουλ και 1 λάθος, ενώ ο Ντούσαν Σάκοτα αποθέωσε τη δημιουργία, τελειώνοντας με 8 ασίστ και 13π., σε 28.24''.

Ο αριθμός

Η ΑΕΚ ήταν εύστοχη (ω ς συνήθως) από το τρίποντο (12/25, ενώ έως το 30' είχε 10/17), αλλά αποθέωσε το ομαδικό μπάσκετ, πράγμα που αποτυπώθηκε και στις ασίστ (25), ενώ είχε... μυαλό έως το τέλος (όπως φαίνεται από τα λάθη).

Τα Τρίκαλα έγιναν ο ορισμός του τι μπορεί να επιτύχει ομάδα, που παίζει χωρίς άγχος. Στην πρώτη παρουσία του Κώστα Παπάζογλου, ως χεντ κόουτς, μετά την αποχώρηση του Κώστα Φλεβαράκη για την Κοζαλίν , κατάφεραν να είναι ανταγωνιστικά, με τον Στιβ Πάνος να 'χει 11 πόντους, έως το 15-15 και το προβάδισμα, να αλλάζει 10 φορές χέρια, έως το 22-24 του Χάρις (8.45''), πριν το 24-28 του δεκαλέπτου, δια χειρός Ίνγκραμ (είχε 5π. έως τότε). Γ

ια την Ένωση (που αναλώθηκε σε ποσταρίσματα -αντί τα γνωστά της τρίποντα), ο Μενσά Μπονσού είχε φτάσει τους 9π. και ο Χέρστον ακολουθούσε με 6. Ο Σάκοτα πήρε πρωτοβουλίες και με 7 σερί πόντους, έδωσε το πάνω χέρι στην παρέα του (31-29, 12.35''), πριν προστεθεί στην εξίσωση και ο Ντελινινκάιτις με τον Σαρικόπουλο (40-35, 16.09''). Οι φιλοξενούμενοι είχαν ήδη γυρίσει την άμυνα τους σε ζώνη και στην άλλη άκρη, είχαν τον Τρέισι για ηγέτη. Με 7 διαδοχικούς πόντους του τελευταίου ήταν που τα Τρίκαλα πήραν και πάλι το προβάδισμα (41-42, 17.47''), αλλά ο Λιθουανός γκαρντ της ΑΕΚ το επέστρεψε στους γηπεδούχους, που έφτασαν στο 50-44 του ημιχρόνου. Στη β' περίοδο, οι μεν μέτρησαν 6/8 βολές, 7/9 διπ., 2/3 τριπ., 8-1 ριμπ., 3 λάθη και 7 ασίστ (στο σύνολο των 14) και οι δε 2/3 βολές, 7/12 διπ. και 0/5 τριπ., συν 3-2 ριμπ., 1 λάθος (το μοναδικό έως εκείνο το σημείο) και 3 ασίστ.

Με πολύ καλύτερη άμυνα, ο "Δικέφαλος" έτρεξε επί μέρους 7-2, για να φτάσει τη διαφορά στους 11 πόντους (57-46, 22.10), με τον Σάκοτα να γίνεται διψήφιος (10π.). Ο ίδιος έφτασε τις 7 ασίστ, στο 62-56, οπότε ο Χέρστον έκανε 15 τους πόντους του και ενώ είχε προηγηθεί 7-0 για τους φιλοξενούμενους, που σαφέστατα αρνούνταν να εγκαταλείψουν. Επιστράτευσαν ξανά την άμυνα ζώνης, αλλά η ΑΕΚ με καλή κυκλοφορία που "έδινε" ελεύθερα σουτ στην περιφέρεια, έφτασε στο +19 (75-56, 29.06''), με το σερί τους να έχει φτάσει στο 15-0. Τα Τρίκαλα επέμεναν λανθασμένα στο τρίποντο (διότι δεν έμπαινε, όπως φαίνεται από το 1/7 του συγκεκριμένου διαστήματος, οπότε είχαν 4/10 διπ.), εν αντιθέσει με τις αντίστοιχες προσπάθειες των γηπεδούχων που μέτρησαν 5/9 σουτ από τα 6.75 στην τρίτη πράξη (είχαν και 5/7 διπ., ενώ κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και έκαναν μόλις 3 λάθη), ενώ είχαν 10 επιπλέον ασίστ από τους αντιπάλους τους: έδωσαν 8 στο τρίτο δεκάλεπτο και έφτασαν τις 22, έναντι των 12 των... άλλων.

Με τρίποντο ξεκίνησε και η τελευταία περίοδος, για την ΑΕΚ (του Σάκοτα, για το 78-56, στο 30.26''). Τα Τρίκαλα διέκοψαν την αφλογιστία που είχαν για 6 λεπτά (!), από το 50-56, στο 23.38'', με τη βολή του Χάρις στο 32.24''. Το πρώτο εντός παιδιάς ωστόσο, το έβαλαν στο 31.34'' και ήταν τρίποντο του Τσούπκοβιτς (79-59). Βέβαια, η Ένωση είχε κυριαρχήσει απόλυτα και μετά το 88-65 (32.39''), οι κόουτς άρχισαν τις αλλαγές. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα 6-0 (88-71, 36.49'' -το σταμάτησε ο Σαρικόπουλος), αλλά επί της ουσίας, δεν άλλαξε κάτι.

Δεκάλεπτα: 24-28, 50-44, 75-56, 96-73.