STOIXIMAN BASKET LEAGUE

ΑΕΚ από τα παλιά κέρδισε τον Παναθηναϊκό!

BASKET LEAGUE / 2ïò ÇÌÉÔÅËÉÊÏÓ / ÁÅÊ - ÐÁÏ (ÔÁÊÇÓ ÓÁÃÉÁÓ / Eurokinissi Sports)
BASKET LEAGUE / 2ïò ÇÌÉÔÅËÉÊÏÓ / ÁÅÊ - ÐÁÏ (ÔÁÊÇÓ ÓÁÃÉÁÓ / Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Πραγματοποιώντας την πιο ψυχωμένη εμφάνιση των τελευταίων χρόνων, η ΑΕΚ κέρδισε με 71-70 τον Παναθηναϊκό και ισοφάρισε σε 1-1 την σειρά. Πρώτη νίκη της ΑΕΚ επί του Παναθηναϊκού έπειτα από 9 χρόνια!

Τα playoffs της Stoiximan.gr Basket League απέκτησαν ξανά ενδιαφέρον! Η ψυχωμένη ΑΕΚ κατέβαλλε τον Παναθηναϊκό με 71-70 και ισοφάρισε σε 1-1 την σειρά της ημιτελικής φάσης!

Η "Ένωση" ήθελε περισσότερο τη νίκη, πάλεψε από την αρχή μέχρι το τέλος και κέρδισε δίκαια τον Παναθηναϊκό. Έναν Παναθηναϊκό που έμοιαζε να μην έχει όρεξη ή πιθανόν να νόμιζε ότι θα κέρδιζε όπως στα τρία προηγούμενα παιχνίδια που έδωσαν φέτος οι δύο ομάδες.

Ήρωας στο τέλος για την ΑΕΚ ο Δημήτρης Μαυροειδής, ο οποίος με 1/2 βολές διαμόρφωσε το - όπως αποδείχθηκε- τελικό σκορ. Ο Κέι Σι Ρίβερς στην συνέχεια έχασε σε δύο διαφορετικές περιπτώσεις την ευκαιρία να δώσει προβάδισμα στον Παναθηναϊκό. Ενδιάμεσα είχε αστοχήσει σε τρίποντο ο Ούκιτς.

Ο MVP

Ο Μίλαν Μιλόσεβιτς κέρδισε στο... νήμα τον Δημητρη Μαυροειδή. Ο Βόσνιος φόργουορντ έκανε τα πάντα στο παιχνίδι, μάρκαρε από τον Ρίβερς μέχρι τον Σίνγκλετον και τελείωσε τον αγώνα με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Για πρώτη φορά η ΑΕΚ μπόρεσε να διαχειριστεί το γεγονός ότι είχε προβάδισμα λίγο πριν το τέλος του αγώνα. Την στιγμή που το 70-64 υπέρ της έγινε 70-70 ξύπνησαν μνήμες, αλλά αυτή την φορά η ΑΕΚ δεν γινόταν να χάσει. Δεν θα την άφηνε η άμυνά της για αυτό, που πραγματικά έσπαγε κόκαλα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της ΑΕΚ επί του Παναθηναϊκού έπειτα από 9 χρόνια. Από τις 6 Απριλίου 2008 για την ακρίβεια. Χρειάστηκε να περάσουν 3.325 μέρες για να κερδίσει τους "πράσινους".

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε με την ΑΕΚ να ξεφεύγει γρήγορα με 5-0. Ο Παναθηναϊκός απάντησε άμεσα όμως με ένα επιμέρους σκορ 11-2 και πέρασε μπροστά με 7-11. Έκτοτε οι “πράσινοι” κατάφεραν να έχουν ένα ελαφρύ προβάδισμα, κλείνοντας την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 17-22.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να ελέγχει το παιχνίδι και να ξεφεύγει με 19-28, αλλά και για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (27-37). Λίγο αργοτερα, μάλιστα, η διαφορά έφτασε στους 12 πόντους (29-41), με την “Ένωση” να καταφέρνει ωστόσο να μειώσει σε 37-44 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με την ΑΕΚ να σφίγγει την άμυνά της και να κρατάει τον Παναθηναϊκό 4 λεπτά χωρίς καλάθι, ισοφαρίζοντας σε 44-44. Οι “πράσινοι” όμως αντεδρασαν αμεσα και χάρη στους Γκιστ και Σίνγκλετον πέρασαν μπροστά με 46-50. Λίγο αργότερα, δε, έτρεξαν ένα σερί 5-0 (εκμεταλλευόμενοι και μία τεχνική ποινή που δέχθηκε ο πάγκος της ΑΕΚ), ξεφεύγοντας με 48-55 και 50-57. Δύο σερί τρίποντα του Νιούλεϊ όμως σε εκείνο το σημείο βοήθησαν την ΑΕΚ να μειώσει σε 56-57 στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με την ίδια ένταση, με τον Παναθηναϊκό να έχει το προβάδισμα και την ΑΕΚ να παλεύει να περάσει μπροστά. Κάτι που το κατάφερε τελικά, παίρνοντας προβάδισμα με 63-62 χάρη σε λέι-απ του Ντίξον, βάζοντας φωτιά στην εξέδρα. Έχοντας μάλιστα πλέον και το μομέντουμ, οι “Κιτρινόμαυροι” κατάφεραν να ξεφύγουν με 70-64 χάρη σε ένα σερί 7-0. Ο Παναθηναϊκός όμως απάντησε άμεσα και ισοφάρισε σε 70-70. Ακολούθησαν 1/2 βολές από τον Μαυροειδή, με τους Ρίβερς και Ούκιτς να αστοχούν στην συνέχεια σε διαδοχικά τρίποντα. Την τελευταία επίθεση την είχε τελικά ο Παναθηναϊκός, με τον Ρίβερς να αστοχεί σε σουτ που θα μπορούσε να του δώσει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 37-44, 56-57, 71-70

ΑΕΚ: Ούκιτς 8 (4/10 σουτ), Λαρεντζάκης 5 (1), Νιούλεϊ 6 (2), Μαυροειδής 12 (6 ριμπ.), Μαυροκεφαλίδης 4 (1/6 σουτ), ΜακΓκραθ 2 (1/5 σουτ), Ελόνου 4, Μιλόσεβιτυς 14 (1/5 τρίπ., 6 ριμπ., 4 ασ.), Ντίξον 4 (2/11 σουτ), Σάκοτα 12 (2).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Φελντέιν 8 (2), Χαραλαμπόπουλος 2, Μπουρούσης 6 (8 ριμπ.), Σίνγκλετον 19 (11 ριμπ.), Καλάθης 4 (1/7 σουτ), Ρίβερς 5 (1 τρίπ.), Τζέιμς 2, Παππάς 11 (1), Γκιστ 11 (6 ριμπ.), Γκάμπριελ 2